Naturalne sposoby na zgagę – herbaty, zioła i leki z natury

Zgaga to powszechny problem trawienny. Objawia się pieczeniem w przełyku i gardle, a także paleniem i dyskomfortem nadbrzuszu. Częstym problemem jest zgaga w nocy lub wieczorem, a także po obfitym, tłustym posiłku. Miewają ją kobiety w ciąży, osoby cierpiące na refluks, wrzody czy nerwicę. Oto domowe sposoby na zgagę, które mogą przynieść upragnioną ulgę.

Co jest dobre na zgagę? Odpowiedź kryje się w naturze

Ciągła zgaga może całkowicie zepsuć radość z celebrowania posiłków. To objaw, którego nie można bagatelizować, gdyż może zwiastować poważne choroby. Jeśli jednak zgaga dokucza nam sporadycznie i głównie po błędach dietetycznych, warto sięgnąć po domowe środki. Niektóre zioła i herbaty bez wątpienia można nazwać naturalnymi lekami na zgagę bez recepty. Sięgając po nie, możemy uniknąć nadmiernego stosowania klasycznych farmaceutyków. A zatem co jest najlepsze na zgagę, jeśli chodzi o naturalne produkty?

Ocet jabłkowy na zgagę

Ten produkt sprawdza się, gdy przyczyną zgagi jest niedokwaszony żołądek. U osób, które mają za wysokie pH i produkują małą ilość kwasu solnego może dojść do wyraźnych problemów z trawieniem.

Regularne picie octu jabłkowego pomaga zakwasić środowisko żołądka i usprawnić procesy trawienne. Należy jednak pamiętać, aby spożywać tylko niewielkie ilości octu i rozcieńczać go wodą. Optymalne dawkowanie to 1 łyżka octu na 1 szklankę wody.

Ocet jabłkowy nie jest jednak zalecany osobom z czynną chorobą wrzodową, zapaleniem żołądka i zdiagnozowanym refluksem.

Migdały na zgagę

Migdały są szczególnie chętnie spożywane przez kobiety w ciąży, którym dokucza codzienna zgaga. Jednak z ich dobroczynnych właściwości skorzystają również inne osoby cierpiące na tę przypadłość.

Migały mają właściwości alkalizujące oraz skutecznie neutralizują działanie kwasu solnego. Efektem ich spożycia może być szybkie złagodzenie nieprzyjemnego pieczenia i palenia. By odczuć pozytywne efekty, najczęściej wystarcza garść zjedzonych migdałów.

Siemię lniane na zgagę

Jeśli co jakiś czas dokucza nam silna zgaga, sięgnijmy po siemię lniane. Kisiel lniany otula błony śluzowe kojącym śluzem, niwelując przykre dolegliwości. Łagodzi podrażnienia, zmniejsza ryzyko uszkodzeń w śluzówce i skutecznie chroni przed zbyt silnym działaniem kwasu solnego. Redukuje objawy zgagi i refluksu, działając niczym leczniczy plaster na podrażnioną śluzówkę żołądka i przełyku.

Jak przygotować kisiel z siemienia? Najpierw umieszczamy w rondelku 2 łyżki nasion lnu, a następnie zalewamy je 2-3 szklankami wody. Następnie gotujemy kisiel przez około kwadrans, regularnie mieszając. Po tym czasie wyłączamy ogień, przecedzamy całość z ziaren, a po ostygnięciu możemy spożyć powstały kleik.

Imbir na zgagę

Kolejną skuteczną bronią w walce ze zgagą jest imbir. Wystarczy odkroić kawałek świeżego imbiru i ssać go przez kilka minut. Pomocny będzie również napar z imbiru, który działa ochronnie i łagodzi pieczenie oraz dyskomfort.

Jak przygotować ten zdrowy napój? Wystarczy, że starty korzeń imbiru (mniej więcej 1 łyżeczkę) zalejemy szklanką gorącej wody – po 10 minutach napar będzie gotowy. Należy jednak zaznaczyć, że ten domowy sposób sprawdzi się u osób, które cierpią na zgagę z powodu błędów dietetycznych. Imbir nie jest za to zalecany osobom z wrzodami lub refluksem żołądkowo-przełykowym – u nich może wręcz nasilić nieprzyjemne objawy.

Jakie zioła na zgagę sprawdzą się najlepiej?

Wśród naturalnych sposobów zwalczających pieczenie w żołądku ważne miejsce znajdują zioła. Rośliny kryją w sobie szereg substancji korzystnie oddziałujących na trawienie i wydzielanie kwasu żołądkowego. Wiele z nich wpływa również łagodząco i wzmacniająco na błonę śluzową przełyku i żołądka.

Interesuje nas coś na zgagę? Pomóc mogą następujące rośliny:

rumianek,
kwiat nagietka,
- kmin rzymski,
- prawoślaz lekarski,
- kozieradka,
- babka lancetowata,
- koper włoski,
- lukrecja,
- piołun.

Pamiętajmy, aby również w przypadku ziół zachować umiar i nie przekraczać dawek zalecanych przez producenta preparatu ziołowego. Zwracajmy również uwagę na potencjalne interakcje z przyjmowanymi lekami i w razie jakichkolwiek wątpliwości zasięgajmy opinii zielarza, farmaceuty lub innego specjalisty.

Ziołowe herbaty na zgagę – naturalna ulga w piekącej sprawie

Napary ziołowe działają łagodniej niż leki na zgagę na receptę, jednak w wielu przypadkach mogą się okazać wystarczające. Zanim sięgniemy po silne farmaceutyki, które nie są wolne od skutków ubocznych, wypróbujmy to, co oferuje nam natura.

Czy istnieje uniwersalna herbata na zgagę, która zadziała w każdym przypadku? Oczywiście nie, ponieważ każdy organizm jest inny, a pieczenie w nadbrzuszu może mieć rozmaite przyczyny i źródła. Jeśli jednak wypróbujemy kilka ziołowych naparów, możemy odnaleźć ten, który sprawdzi się właśnie u nas.

Do dyspozycji mamy zarówno herbaty ziołowe bazujące na działaniu pojedynczych roślin, jak i specjalnie wyselekcjonowane mieszanki o synergicznym działaniu. Warto mieć kilka zestawów w kuchennej szafce, aby w kryzysowej sytuacji złagodzić uciążliwe pieczenie i dyskomfort.

Refluks a zgaga – czy można postawić między nimi znak równości?

Wiele osób utożsamia zgagę z refluksem, jednak jest to błąd. Stanowi ona tylko jeden z objawów tego schorzenia, natomiast samo wystąpienie zgagi nie oznacza z automatu, że cierpimy na chorobę refluksową przełyku. Zgaga nie jest odrębną jednostką chorobową, za to może być objawem wielu chorób (wrzodów i zapalenia żołądka, refluksu, a nawet cukrzycy). Często powoduje ją też stres, zła dieta, nadwaga czy niektóre leki.

Z kolei refluks żołądkowo-przełykowy to schorzenie, w którym wsteczne zarzucanie treści żołądka do przełyku powoduje rozmaite objawy i powikłania zdrowotne. Oprócz zgagi występują w nim bóle w nadbrzuszu, odbijania, ból w klatce piersiowej, kaszel, zapalenie krtani czy cofanie się treści żołądkowej.

Przewlekły refluks może skutkować zwężeniem przełyku, powstaniem nadżerek i przełyku Barretta, a także rozwinięciem się raka przełyku. Jeśli zatem dokucza nam częste palenie w nadbrzuszu, a domowe sposoby nie działają, konieczna jest pogłębiona diagnostyka (gastroskopia, pomiar pH w przełyku, manometria przełyku i inne).

Jak się pozbyć zgagi? Dbajmy o zdrową dietę, relaks i odpowiednią wagę

Jeśli obserwujemy u siebie coraz częstsze występowanie tej dolegliwości, nie zwlekajmy z działaniem. Dbając o zdrowy styl życia, możemy zapobiec powstaniu groźnych powikłań i chorób, takich jak wrzody, refluks czy stany zapalne żołądka.

Oto dodatkowe metody na zgagę, które możemy wykorzystać:

- redukcja wagi ciała – warto utrzymywać BMI na poziomie nieprzekraczającym 25,
- rezygnacja z używek – jeśli dokucza nam zgaga po kawie, napojach słodzonych czy alkoholu, ograniczmy je lub całkowicie odstawmy,
- techniki relaksacyjne – regularne rozładowywanie stresu pomaga uniknąć problemów trawiennych pojawiających się na tle nerwowym,
- zdrowa dieta – spożywajmy jak najmniej potraw ostrych, tłustych, smażonych, a także słodyczy i produktów wysoko przetworzonych,
- regularne posiłki – unikajmy objadania się lub zbyt długich przerw między posiłkami; zrezygnujmy z obfitych kolacji i jedzenia krótko przed snem.

Wprowadzenie w życie powyższych zasad zmniejszy ryzyko zgagi i innych dolegliwości trawiennych. Sprawi też, że poczujemy się lżejsi, zdrowsi i pełni energii.