Naturalne sposoby na ból głowy – aromaterapia, zioła, nawadnianie

Ból głowy to jedna najczęstszych przypadłości, potrafiąca niezwykle mocno uprzykrzyć życie. Miewa różne podłoże, rozmaite nasilenie i różnorodny czas trwania. A także jeden wspólny mianownik: zawsze pragniemy jak najszybciej się go pozbyć. Naturalne sposoby na ból głowy pomagają wygrać z bólem bez konieczności sięgania po leki, które nie są pozbawione skutków ubocznych.

Dlaczego boli nas głowa? Najważniejsze typy i rodzaje bólu

Ból głowy niejedno ma imię. Może być silny, uporczywy, o średnim natężeniu lub lekko ćmiący. Może obejmować cały obszar głowy lub tylko jej fragmenty – na przykład tył, skronie lub czoło. Może być pulsujący, kłujący, rozpierając, uciskowy bądź tępy. Zdarza się, że mija po godzinie, a innym razem trwa nawet przez kilka dni.

Dzielimy go na pierwotny (niebędący objawem konkretnej choroby, pojawiający się bez wyrazistej przyczyny) oraz wtórny (stanowiący objaw konkretnego schorzenia lub stanu chorobowego).

Najczęstsze typy pierwotnego bólu głowy to:

- napięciowy ból głowy – niewielkie lub umiarkowane nasilenie; obustronnny; uciskający lub rozpierający,

- migrenowy ból głowy – zazwyczaj jednostronnny; może być bardzo silny; pulsujący; często towarzyszą mu wymioty, nudności bądź światłowstręt,

- klasterowy ból głowy – silny ból połowy czaszki; często obejmuje oczodół i policzek, a nawet potylicę i ucho; nierzadko towarzyszy mu łzawienie oka, zaczerwienienie twarzy, opadanie powieki, potliwość twarzy.

W przypadku wtórnych dolegliwości bólowych podstawą jest właściwe leczenie choroby podstawowej. Natomiast dużo częściej spotykane są pierwotne bóle głowy, które nierzadko potrafią zaburzyć nasz rytm dnia lub całkowicie go zniszczyć, unieruchamiając nas w łóżku.

Najczęstsze przyczyny pierwotnych bólów głowy

Ból głowy potrafi pojawić się znienacka i całkowicie ściąć nas z nóg. Zdarza się też, że rozwija się stopniowo, dając nam nieco czasu na reakcję. Skąd biorą się pierwotne bóle głowy i czy możemy walczyć z nimi w naturalny sposób?

Jedną z częstszych przyczyn migreny czy bólu napięciowego jest przewlekły, nierozładowany lub bardzo silny stres, napięcie emocjonalne i przemęczenie. Jak na ironię zdarza się, że cierpienie dopada nas już po sytuacji stresogennej, gdy napięcie zaczyna mijać.

Czynnikiem wyzwalającym dolegliwości może być także niedobór snu i niehigieniczny tryb życia. Bóle bywają także spowodowane nadmiarem używek: alkoholu, nikotyny, kawy. Wyzwalaczem jest również niedostatek aktywności fizycznej i związane z tym napięcie kumulowane w mięśniach.

Na bóle głowy narażone są także osoby pijące za małe ilości płynów i odwodnione, a także zaniedbujące regularne posiłki i stosujące zbyt długie przerwy między nimi. Kolejne popularne przyczyny to wahania hormonalne, nadmiar bodźców, zmiana pogody i ciśnienia atmosferycznego, a także spożywanie wysokoprzetworzonej żywności czy produktów, na które jesteśmy uczuleni.

Mimo mnogości przyczyn, możemy w naturalny sposób walczyć z bólem głowy – i to zarówno w ramach profilaktyki, jak i łagodzenia już trwającego bólu.

Naturalne sposoby na ból głowy – profilaktyka i ulga w dolegliwościach

Obserwując swój organizm, po jakimś czasie możemy z dużym prawdopodobieństwem określić, że grozi nam atak migreny lub bólu napięciowego. U niektórych kobiet okresem newralgicznym jest miesiączka, u innych zaś osób dolegliwości pojawiają się przy zaniedbaniu picia wody lub stosowaniu diety ubogiej w magnez. Choć przyczyny ataku bywają złożone, możemy zrobić wiele, by ulżyć sobie w cierpieniu. I to w naturalny sposób, a nie za każdym razem sięgając po tabletki z ibuprofenem czy paracetamolem.

Woda i inne zdrowe płyny, czyli troska o odpowiednie nawodnienie

Jeśli mamy tendencję do migreny lub napięciowych bólów głowy, powinniśmy szczególną uwagę zwracać na właściwe nawodnienie. Choć przyjmuje się, że przeciętna dzienna porcja płynów wynosi w przypadku kobiet 2 litry, a w przypadku mężczyzn 2.5 litra, to wartości te mogą zmieniać się w zależności od wysiłku fizycznego czy temperatury otoczenia.

Kluczem jest picie niewielkich porcji wody, ale często i regularnie, przez cały dzień. Pozwoli to na uzyskanie optymalnego nawodnienia, a tym samym zmniejszy ryzyko bólu głowy. Nie zapominajmy o piciu sporej ilości płynów, gdy już dopadnie nas ból. Jest to szczególnie ważne, gdy dolegliwości dopiero się „rozkręcają” – szybkie podniesienie poziomu nawodnienia może zdusić ból głowy w zalążku.

Optymalny poziom witamin i minerałów w organizmie

Istnieją witaminy i minerały, których niedobór może być jedną z głównych przyczyn bólu głowy. Prym wśród nich wiedzie magnez – jego niedobór może skutkować częstymi nawrotami migreny i bólu napięciowego. Kluczem do sukcesu i ograniczenia epizodów bólowych jest więc dieta bogata w magnez, a także stosowanie wysokiej jakości suplementów diety z magnezem. Ważna jest również troska o odpowiedni poziom witaminy B1 (tiaminy), witaminy B2 (ryboflawiny), witaminy D, a także koenzymu Q10 i melatoniny.

Naturalne olejki eteryczne na ból głowy

Ogromną pomoc dla osób ze skłonnością do nawracających bólów głowy stanowi aromaterapia. Wdychanie lub wcieranie leczniczych olejków eterycznych pomaga złagodzić dolegliwości i szybciej stanąć na nogi. Najskuteczniejsze okazują się tutaj olejek z mięty pieprzowej, eukaliptusowy, lawendowy, wintergreen, z kadzidłowa (frankincense), z szałwii muszkatołowej, a także mieszanki olejków. Spokojna sesja aromaterapii może pomóc złagodzić ból głowy i poczuć się lepiej – nierzadko bez konieczności sięgania po popularne tabletki przeciwbólowe.

Naturalne zioła na ból głowy, które pomagają szybciej stanąć na nogi

W łagodzeniu migreny i innych rodzajów bólu pomogą również niektóre zioła. Wśród nich dominują takie rośliny, jak złocień maruna, imbir lekarski, kwiat lawendy wąskolistnej, wierzba biała i kozłek lekarski. Wiele z nich działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, rozluźniająco i uspokajająco. Szałwia lekarska pomaga zmniejszyć bóle głowy spowodowane zmianami atmosferycznymi czy hormonalnymi, zaś złocień maruna posiada udokumentowane działanie łagodzące dolegliwości migrenowe i zmniejszające częstotliwość napadów. Kluczem do sukcesu w przypadku ziół na ból głowy jest systematyczność w ich stosowaniu.

Akupresura – siła ucisku pomocna w zmaganiach z bólem

Akupresura to starożytna metoda terapii pochodząca z Chin i znana już od kilku tysięcy lat. Polega na wykorzystaniu metody ucisku wybranych miejsc na ciele do osiągnięcia efektu leczniczego. Uciskanie lub masowanie konkretnych punktów spustowych pomaga zmniejszyć cierpienie i zredukować ból. Przykład? Jeśli doskwiera nam dokuczliwy ból całej głowy, masujmy miejsce znajdujące się z tyłu głowy, poniżej linii włosów, w wyczuwalnym zagłębieniu. Warto zagłębić się w tajniki akupresury, aby w bezpieczny sposób zwalczać uciążliwe dolegliwości.

Zimne okłady – prosty sposób, który może przynieść ulgę

Narastający ból głowy to coś, czego chcemy pozbyć się tu i teraz. W takim momencie warto sięgnąć po banalną, a jednocześnie bardzo skuteczną metodę – zimne lub chłodne okłady. Zastosowanie takiego okładu zwęża i obkurcza naczynia krwionośne, co skutkuje złagodzeniem bólu – szczególnie przy migrenie. Co ciekawe, u niektórych osób egzamin zdają ciepłe okłady – warto zatem sprawdzić na własnej skórze, jaka metoda okaże się skuteczna w naszym przypadku.

Odpoczynek i świeże powietrze, czyli znak „stop” dla migreny

Osoby z tendencją do bólu napięciowego i migreny powinny szczególnie zadbać o ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu. Pozwoli to skuteczniej dotlenić organizm, a także poprawić krążenie krwi w ustroju. Wysiłek fizyczny – nawet jeśli to będzie tylko spacer – sprzyja relaksowi, pomaga rozluźnić spięte mięśnie i niejako oczyścić głowę. To wszystko pomaga wygrać z bólem głowy indukowanym nadmiernym stresem.

Dlaczego warto stosować powyższe metody, choć z całą pewnością wymagają one pewnej dozy systematyczności? Sięgając często i regularnie po tabletki przeciwbólowe obciążamy wątrobę i narażamy się na szereg skutków ubocznych. Natomiast wymienione naturalne sposoby na ból głowy – choć nie działają niczym „magiczna pigułka” – w perspektywie długofalowej pozwalają zmniejszyć częstotliwość i natężenie bólu, a niekiedy nawet całkowicie wyeliminować ten problem.

W przypadku przewlekłych, uporczywych i silnych bólów głowy zawsze konieczna jest konsultacja lekarska i odpowiednie badania, które pozwolą zdiagnozować ewentualne chorobowe przyczyny dolegliwości. Również sytuacja nagłego, bardzo silnego bólu wymaga pilnej konsultacji medycznej ze względu na możliwość zagrożenia zdrowia lub życia (np. udar mózgu, pęknięcie tętniaka).