Mleczko pszczele – na co pomaga? Właściwości, działanie, zastosowania

Mleczko pszczele to jedna z najcenniejszych naturalnych substancji wytwarzanych przez pszczoły. Imponuje swoim bogatym składem obfitującym w składniki odżywcze, a także zachwyca wszechstronnym wpływem na ludzkie zdrowie. Na co pomaga ten wyjątkowy produkt i w czym tkwi tajemnica jego prozdrowotnego działania?

Jak powstaje mleczko pszczele i co kryje w swoim składzie?

Pochodzenie mleczka pszczelego może zaskakiwać. Substancja ta stanowi wydzielinę gruczołów gardzielowych pszczół robotnic i pełni funkcję pokarmu dla kilkudniowych larw pszczelich, a także dla pszczelej matki. To dzięki jego spożywaniu „królowa pszczół” żyje około 40 razy dłużej niż przeciętna pszczoła! Co ciekawe, choć miód i pyłek pszczeli były znane i cenione już w starożytności, to w przypadku mleczka pszczelego długo nie dostrzegano jego silnego leczniczego potencjału. I to był błąd.

Przełom nastąpił dopiero pod koniec XIX wieku, gdy przeprowadzono pierwszą analizę składu tej tajemniczej substancji. Następnie zapoczątkowano szereg badań, które miały na celu odkrycie prozdrowotnych możliwości mleczka. Interesujące jest to, że w jednym z takich doświadczeń wykazano, iż stare kury po spożyciu mleczka pszczelego ponownie zaczynały składać jaja (!).

Oto najważniejsze składniki mleczka pszczelego:

- białka,
- węglowodany,
- tłuszcze,
- enzymy,
- hormony,
- minerały,
- witaminy,
- sterole,
- gamma-globuliny,
- organiczne kwasy.

Warto zaznaczyć, że białko mleczka pszczelego jest niezwykle odżywcze. Zawiera aż do 29 aminokwasów (w tym wszystkie aminokwasy egzogenne). Ważnym składnikiem jest również kwas 10-hydroksy-2-decenowy, który posiada właściwości przeciwnowotworowe oraz wspomaga walkę organizmu z rozmaitymi drobnoustrojami, takimi jak bakterie, wirusy czy grzyby.

Mleczko pszczele – właściwości lecznicze i kosmetyczne

Niezwykle zróżnicowana zawartość substancji aktywnych (jest ich ponad 150!) sprawia, że ten cenny produkt pszczeli w wszechstronny sposób wpływa na ludzki organizm. Stanowi zastrzyk energii i witalności, wzmacnia, odżywia i regeneruje, a także pomaga wrócić do pełni sił po wyczerpującej chorobie.

Jakie właściwości ma mleczko pszczele?

- stymuluje odporność, zmniejszając ryzyko infekcji,
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo,
- wspiera układ krążenia, normalizując ciśnienie tętnicze,
- wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwcukrzycowe,
- wspiera regenerację serca po zawale,
- przyspiesza gojenie ran i zrastanie złamanych kości,
- hamuje rozwój grzybów, drożdżaków, pleśni i pierwotniaków,
- korzystnie działa na układ nerwowy, wspierając pracę kory mózgowej,
- ma właściwości krwiotwórcze.

Stosowanie mleczka odżywia organizm, uzupełnia niedobory i wzmacnia. Ten wyjątkowy produkt jest więc szczególnie polecany w okresie sezonowych infekcji czy przesilenia wiosennego, gdy jesteśmy osłabieni, przemęczeni i łatwo dopadają nas chorobotwórcze drobnoustroje.

Na co pomaga mleczko pszczele i kiedy warto po nie sięgnąć?

Z leczniczych właściwości mleczka skorzystają osoby narażone na stres, rozdrażnione, podenerwowane. Po suplementy diety z tą substancją warto sięgać w okresie intensywnego wysiłku intelektualnego, na przykład w czasie sesji, egzaminów czy intensywnej pracy umysłowej. Ten wyjątkowy „dar pszczół” wesprze także osoby ciężko pracujące fizycznie, wyczerpane, łatwo łapiące wszelkie infekcje. Ponadto ułatwi walkę z bezsennością.

Kolejna grupa osób, której zalecane są preparaty z mleczkiem pszczelim to sportowcy. Suplementacja wspomaga regenerację powysiłkową, dodaje energii, a także poprawia koncentrację, która jest bardzo istotna w wielu dyscyplinach sportowych.

Mleczko sprawdzi się również w przypadku seniorów, wspierając układ krążenia, nerwowy i trawienny. Suplementację warto rozważyć u osób po zawale mięśnia sercowego, a także dotkniętych chorobą niedokrwienną serca czy miażdżycą.

Mleczko pszczele na płodność i potencję

Niewiele osób wie o tym, że mleczko produkowane przez pszczoły jest jedną z najskuteczniejszych naturalnych substancji stosowanych w walce z niepłodnością. Substancja wpływa ochronnie na męskie nasienie, podnosi poziom LH (hormonu luteinizującego), a także reguluje owulację i pracę jajników.

Wykazano również, że stosowanie produktu wpływa korzystnie na proces zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy. Efektem jest więc większe prawdopodobieństwo donoszenia ciąży. Wzmacniające i odżywcze właściwości mleczka pszczelego wpływają pozytywnie na libido u obu płci, dodają sił witalnych i podnoszą potencję.

Działanie mleczka pszczelego na skórę

Ze względu na swój zbawienny wpływ na skórę mleczko pszczele jest z powodzeniem wykorzystywane również w przemyśle kosmetycznym. Zawierające je kosmetyki wykazują działanie regenerujące, odżywcze, nawilżające, a także hamujące procesy starzenia się skóry.

Kremy i balsamy z mleczkiem w składzie podnoszą elastyczność, działają łagodząco i poprawiają koloryt cery. To prawdziwa bomba witaminowo-odżywcza, dlatego kosmetyki z mleczkiem pszczelim doskonale nadają się dla osób pragnących przedłużyć młodość skóry i cieszyć się jej promiennym wyglądem. Pokocha je szczególnie cera dojrzała, sucha, a także problematyczna i trądzikowa.

Mleczko pszczele na jelita i wątrobę

Kuracja mleczkiem pszczelim to cenny naturalny sposób walki z rozmaitymi schorzeniami układu pokarmowego. Może być zarówno częścią profilaktyki, jak i elementem wspierającym terapię wielu chorób. W przypadku konkretnych schorzeń należy jednak zastosowanie mleczka skonsultować ze swoim lekarzem.

Przy jakich jednostkach chorobowych warto sięgnąć po ten cenny dar pszczół? Będą to przede wszystkim wrzody żołądka i dwunastnicy, stany zapalne jelit, wątroby, trzustki i woreczka żółciowego, a także przewlekłe i uporczywe zaparcia.

Mleczko pszczele – dawkowanie

Na rynku suplementów można znaleźć zarówno czyste mleczko pszczele, jak i preparaty w formie kapsułek i tabletek. Jak dawkować mleczko pszczele? Zależy to od tego, czy stosujemy je profilaktycznie, czy jak element wspomagający terapię chorób (wtedy porcja powinna być większa).

Przyjmuje się, że w przypadku osoby dorosłej dawka wynosi od 50 mg do 300 mg mleczka pszczelego dziennie, zaś w przypadku dzieci należy zmniejszyć dawkę o połowę. Przyjmując suplementy diety w kapsułkach, stosujmy się oczywiście do rekomendacji producenta.

Czyste mleczko pszczele należy przyjmować, trzymając je przez około 5 minut pod językiem (aż do rozpuszczenia). Zapewni to optymalne wchłanianie. W przypadku małych dzieci porcję mleczka można rozpuścić w wodzie, dosładzając miodem.

Przeciwwskazania do stosowania mleczka pszczelego

Naturalne mleczko pszczele to ważny element apiterapii i wspaniały prezent od Matki Natury. Czy istnieją wobec tego jakieś przeciwwskazania do jego suplementacji? Najważniejszym z nich jest uczulenie na produkty pszczele. Nie powinny go też stosować osoby cierpiące na chorobę Addisona, czyli pierwotną niewydolność kory nadnerczy, a także chorujące na astmę i choroby alergiczne.

Mleczko pszczele mogą przyjmować dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią – o ile oczywiście brak jest przeciwwskazań. To doskonały sposób na ogólne wzmocnienie i odżywienie organizmu, szczególnie w trudnym sezonie infekcyjnym. Z jego zalet skorzystają również panie w okresie menopauzy.