Zioła na sen i uspokojenie – ukojenie nerwów i szybsze zasypianie

Chroniczny stres, zdenerwowanie i trudności z osiągnięciem relaksu to znak naszych czasów. Zioła na bezsenność pomagają uspokoić nerwy, okiełznać emocje po ciężkim dniu i rozluźnić spięte ciało. Które z nich są najchętniej wybierane i polecane? Natura oferuje naprawdę szeroki wybór roślin, które ułatwiają efektywny wypoczynek. Herbaty, suplementy i preparaty ziołowe na lepszy sen stanowią naturalną pomoc w staraniach o zdrowy wypoczynek.

Rośliny, które ułatwiają relaks i poprawiają jakość snu

Bezsenność to prawdziwa zmora współczesnego człowieka. Wielu z nas w nocy przewraca się z boku na bok, bezskutecznie próbując przywołać sen. Skąd biorą się te trudności? Bez wątpienia wpływa na to nadmiar obowiązków i bodźców, niepewność jutra, przepracowanie, a także wszechobecny pęd i presja osiągania sukcesu na każdym polu. Jednak prędzej czy później organizm się buntuje, a przejawem tego buntu bywają często problemy ze snem.

Wśród mniej lub bardziej znanych ziół istnieją takie, które w szczególny sposób wpływają na szybkość zasypiania i redukcję stresu. Można je przyjmować zarówno w postaci gorących naparów, jak i ekstraktów zawartych w kapsułkach czy tabletkach.

Kozłek lekarski

Jedną z najpopularniejszych roślin łagodzących stres jest korzeń kozłka lekarskiego, określany również jako waleriana. Można go spożywać zarówno w formie samodzielnego suszu, jak i w ziołowych mieszankach na sen. Za kluczową właściwość tej rośliny uznaje się zdolność hamowania rozkładu GABA (kwas gamma-aminomasłowy) w mózgu i zwiększenia jego wydzielania. Skutkiem tego jest redukcja bezsenności, a także zmniejszenie lęków i obniżenie napięcia nerwowego. Waleriana odpręża, wpływa rozluźniająco na układ nerwowy, a dodatkowo pomaga obniżyć tętno.

Szyszka chmielu

Kolejnym zielem o pozytywnym wpływie na sen i uspokojenie jest chmiel. Te cenne właściwości już od wieków wykorzystywała medycyna ludowa. Szyszki chmielu i preparaty, które je zawierają to skuteczny naturalny sposób na problemy z nerwami i zasypianiem. Łagodzą niepokój, obniżają pobudliwość nerwową i pomagają się wyciszyć. Roślina jest polecana również paniom w okresie menopauzy, które zmagają się z drażliwością i mają problemy z nocnym wypoczynkiem.

Melisa

Poruszając temat ziół o działaniu uspokajającym nie sposób nie wspomnieć o melisie. Herbatki, suplementy diety i ekstrakty z tej rośliny to cenna pomoc w batalii o zdrowy, regenerujący wypoczynek. Napar z melisy wypijany wieczorem lub w trudnych sytuacjach działa przeciwstresowo, wpływa na uspokojenie, łagodzi napięcie i niepokój, a w efekcie pomaga szybciej zasnąć. Cenną właściwością rośliny jest także łagodzenie PMS i związanych z nim dolegliwości psychosomatycznych.

Ashwagandha

Ashwagandha to popularny adaptogen, który nie tylko wspomaga zasypianie, ale również poprawia samopoczucie i poziom wypoczęcia po przebudzeniu. Ponadto zwiększa ogólną odporność organizmu na czynniki stresogenne, a nawet zmniejsza poziom kortyzolu w organizmie, ułatwiając wejście w stan relaksu.

Męczennica (Passiflora)

Męczennica zawiera związki flawonowe, które sprawiają, że w zauważalny sposób wpływa ona na pracę układu nerwowego. Jej właściwości nasenne i uspokajające zostały udowodnione naukowo. W badaniach wykazano również działanie przeciwlękowe. Potwierdzono, że stosowanie męczennicy wydłuża fazę REM i zwiększa uczucie wyspania o poranku.

Werbena lekarska i cytrynowa

Wśród ziół na sen i uspokojenie można znaleźć również werbenę. Wypijana przed położeniem się do łóżka rozluźnia, poprawia nastrój i sprawia, że zaśnięcie staje się łatwiejsze. Korzystny wpływ na nerwy ma zarówno werbena cytrynowa, jak i lekarska.

Lawenda

Właściwości wyciszające i relaksujące ma również napar z lawendy, jednak zdecydowany prym wiodą olejki eteryczne wykonane przy użyciu tej rośliny. Stosowany w ramach aromaterapii olejek lawendowy nie tylko zmniejsza poziom stresu, ale też ogranicza ilość nocnych pobudek i wydłuża fazę snu głębokiego.

Zioła i zdrowe nawyki – duet na lepszy sen i skuteczne wyciszenie

Preparaty, herbatki i zioła na bezsenność to nieoceniona pomoc w walce o regenerujący wypoczynek. Dodatkowy efekt wzmacniający przyniesie troska o odpowiednią higienę snu. Można do niej zaliczyć stałe godziny chodzenia spać i wstawania, optymalną liczbę przespanych godzin (około 7-8 w przypadku osób dorosłych), a także regularne wietrzenie sypialni. Duże znaczenie ma także to, z jakiego materiału wykonana jest nasza pościel i piżama. Len, jedwab i bawełna zagwarantują komfort i przewiewność, a jednocześnie zapewnią ciepło podczas chłodniejszych nocy.

Nie można też zapominać o wyciszeniu się przed snem. Około dwie godziny przez zgaszeniem światła warto wyłączyć komputer i odłożyć smartfon na bok. Ograniczenie niebieskiego światła emitowanego przez te urządzenia ułatwi zaśnięcie i sprawi, że obudzimy się bardziej zregenerowani i wypoczęci.