Naturalne energetyki – dodadzą Ci sił witalnych i rozjaśnią umysł!

Pyszne i zdrowe naturalne energetyki to doskonała alternatywa dla klasycznej kawy. Pobudzają, są źródłem siły niezbędnej do efektywnego działania, poprawiają pamięć i koncentrację. Wypijane o poranku dają prawdziwego energetycznego kopa, a spożywane po południu – ułatwiają aktywność aż do godzin wieczornych. Matcha, guarana, napar z imbiru czy yerba mate – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Napoje pobudzające z natury – źródło energii na cały dzień

Choć kawa ma wiele zalet i cennych właściwości zdrowotnych, nie każdy może ją spożywać bez obaw. Małą czarną powinny ograniczać między innymi osoby z naciśnieniem, cierpiące na choroby żołądka i jelit, a także borykające się z nerwicą czy stanami lękowymi. Na szczęście istnieje wiele napojów, które z powodzeniem mogą zastąpić nie tylko kawę, ale również klasyczne energetyki zawierające nadmierną ilość kofeiny i mnóstwo cukru. Zaletą naturalnych energetyków jest to, że zapewniają długotrwałe i stabilne pobudzenie, nie zaś tylko chwilowy zastrzyk energii, a później jej nagły spadek. Dodatkowo zawierają wiele cennych substancji, które w pozytywny sposób wpływają na nasze zdrowie: podnoszą odporność, wzmacniają serce i jelita, a nawet pomagają schudnąć.

Zielona herbata matcha – wyższa koncentracja przez wiele godzin

Herbata matcha to zielony proszek, który stanowi doskonałe remedium na obniżone skupienie podczas wielogodzinnych sesji nauki czy pracy umysłowej. Regularne sięganie po ten ożywiający napój pozwala zwiększyć koncentrację i wyraźnie poprawić pamięć – i to na długi czas. Wpływa również pozytywnie na nastrój i zwiększa chęć do działania. Matcha jest bogatym źródłem kofeiny, jednak pobudza w sposób stopniowy, dzięki czemu poziom energii pozostaje stabilny, a my nie doświadczamy jej szybkiego spadku.

Magia matchy kryje się w tym, że działa ona jednocześnie pobudzająco i relaksująco. Wszystko dzięki obecności aminokwasu o nazwie L-teanina, który nieco łagodzi działanie kofeiny. Matcha pozwala przez długi czas utrzymać energię na wysokim poziomie, skraca czas reakcji i sprawia, że po prostu chce nam się działać!

Guarana – naturalny energetyk do zadań specjalnych

Guarana i przygotowywane z niej napary świetnie sprawdzą się w okresach, gdy czujemy się szczególnie przemęczeni, przepracowani i potrzebujemy energetycznego doładowania „na już”. Roślina ta zawiera nawet dwa razy więcej kofeiny niż kawa, dzięki czemu intensywnie stymuluje i pobudza układ nerwowy. Zwiększa tym samym zdolności poznawcze, wyostrza zmysły, poprawia koncentrację i procesy pamięciowe. Zaletą guarany jest fakt, że stan pozytywnego pobudzenia utrzymuje się tutaj dłużej niż po wypiciu kawy – nawet do sześciu godzin. Nie musimy także borykać się z nagłym skokiem i spadkiem energii, ponieważ kofeina obecna w guaranie dłużej wchłania się z przewodu pokarmowego. Dodatkowo zawarte w niej substancje stymulują wydzielanie dopaminy, dzięki czemu poza dawką energii zyskujemy lepszy nastrój i więcej motywacji do twórczego działania.

Cytryniec chiński – poprawa witalności i funkcji poznawczych

Cytryniec chiński to adaptogen, który pomaga organizmowi skuteczniej radzić sobie z wszechobecnym stresem. Doskonale wpływa na możliwości intelektualne, wzmacniając skupienie, uwagę i pamięć oraz zapewniając naturalne pobudzenie układu nerwowego. Stanowi tym samym wspaniałą ziołową alternatywę dla energetyków pełnych cukru i innych szkodliwych substancji. Dodatkową zaletą cytryńca chińskiego jest zwiększenie libido zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Yerba mate – pobudzenie, redukcja zmęczenia i poprawa nastroju

Poszukując najskuteczniejszych naturalnych energetyków, nie można nie wspomnieć o słynnej yerba mate. Podobnie jak kawa jest ona źródłem kofeiny, jednak w odróżnieniu od kawy jej spożywanie nie powoduje rozdrażnienia czy nerwowości. Pijąc yerbę, usuniemy zmęczenie, zwiększymy witalność, a także łatwiej skoncentrujemy się na wykonywanych zadaniach. Jednocześnie zapewnimy sobie uczucie relaksu i rozluźnienie spiętych mięśni.

Napar z imbiru z dodatkiem cytryny – zaskakujący zamiennik kawy

Napój energetyzujący na bazie imbiru, wzbogacony o cytrynę, to doskonały sposób na skuteczne pobudzenie z samego rana. Ta wyjątkowa roślina nie tylko stymuluje układ trawienny, ale również pobudza do sprawniejszego działania układ krążenia i układ nerwowy. Efektem jest lepszy przepływ krwi w organizmie, efektywniejsza praca mózgu i dobra pamięć oraz koncentracja. Samodzielnie przygotowany napój z imbiru, cytryny (można też dodać miód) to smaczny i zdrowy sposób na wzmocnienie, witalność i zwiększoną motywację do działania.

W jakiej formie spożywać naturalne energetyki? Napój czy kapsułki?

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez codziennego rytuału z kubkiem ciepłego naparu, który pobudza i dodaje chęci do życia. Możemy to sobie zagwarantować, zaparzając napój energetyzujący w postaci yerby mate, matchy czy mielonej guarany. Zabiegani mogą także skorzystać z suplementów diety w formie ekstraktu w kapsułkach. Niezależnie od stosowanej formy naturalne substancje dodające energii są dużo zdrowszym rozwiązaniem niż tradycyjne energetyki z dużą ilością cukru i uderzeniową dawką kofeiny. Sięgając po to, co naturalne zapewniamy sobie stabilny i długotrwały przypływ energii, a w efekcie możemy przez cały dzień cieszyć się wigorem i gotowością do osiągania nowych celów.