Pamięć i koncentracja u dziecka – jak ją poprawić w naturalny sposób?

Zbliżający się wrzesień to idealny moment, aby zadbać o mózg swojej pociechy. Układ nerwowy najmłodszych jest szczególnie wrażliwy na błędy dietetyczne i niedobory. Kluczem do jego efektywnej pracy są zdrowa dieta i rozsądna suplementacja. Jakie witaminy i substancje odżywcze muszą sie znaleźć w menu, by pamięć i koncentracja u dziecka funkcjonowały prawidłowo?

Zbilansowana, naturalna dieta – kluczowe paliwo dla dziecięcego mózgu

Zapominanie i kłopoty ze skupieniem uwagi mocno utrudniają funkcjonowanie dziecka w szkole. Zaburzają procesy przyswajania wiedzy, powodują rozdrażnienie, a także obniżają pewność siebie. Jak tego uniknąć i skutecznie poprawić działanie pamięci?

Menu wzmacniające koncentrację powinno zawierać węglowodany złożone, które są trawione w stopniowy i powolny sposób. Pozwoli to uniknąć nagłego skoku i szybkiego spadku poziomu glukozy we krwi. Dieta bogata w węglowodany złożone zapewni jasny umysł i odpowiednią ilość energii dla mózgu ucznia.

Najważniejsze ich źródła to: pełnoziarniste pieczywo i makarony, kasze, płatki i otręby, brązowy ryż czy naturalne musli.

Elementem dziecięcego menu powinny być też jajka, które zawierają lecytynę – substancję wpływającą korzystnie na procesy pamięciowe. Są one także bogatym źródłem choliny, czyli witaminy B4, która wzmacnia koncentrację i refleks.

Niezwykle ważna jest również regularność posiłków oraz szczególna dbałość o zjedzenie przez dziecko pożywnego śniadania, które procentuje przez cały dzień. W menu nie może oczywiście zabraknąć kilku porcji owoców i warzyw: świeżych, mrożonych lub w formie przetworów.

Dobre nawodnienie i redukcja cukru – duet dla lepszej pamięci dziecka

Im więcej w jadłospisie naszej pociechy naturalnych, nieprzetworzonych pokarmów, tym lepiej. A co ze słodyczami? Stawiajmy na zdrowe słodycze i przekąski, bez konserwantów, sztucznych barwników i utwardzonych tłuszczów. Mogą to być na przykład kolorowe, smaczne batoniki bazujące na suszonych owocach, orzechach i bakaliach.

Kolejnym ważnym, choć często bagatelizowanym aspektem jest dbałość o odpowiednie nawodnienie. Zdrowe soki, herbatki ziołowe dla dzieci, kompoty i czysta woda – to wszystko pozwala dostarczyć młodemu organizmowi odpowiednią dzienną dawkę płynów. Warto przy tym zaznaczyć, że nawet niewielkie odwodnienie skutkuje osłabieniem koncentracji i pamięci, spowalnia procesy myślowe i utrudnia przyswajanie wiedzy. Dbajmy więc o to, aby nasze dzieci piły regularnie, dostosowując dawkę do ich wieku, wagi i aktywności.

Kwasy Omega-3 na pamięć i koncentrację u dzieci – dlaczego są tak ważne?

Jeśli chcemy skutecznie zadbać o działanie układu nerwowego u młodszych i starszych dzieci, nie możemy zapominać o podaży kwasów Omega-3. Te niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) są niezwykle ważne dla mózgu: zwiększają jego ukrwienie, a także usprawniają procesy przekazywania sygnałów nerwowych.

Kwasy tłuszczowe to kluczowy budulec mózgu. Odpowiednia ilość kwasów Omega-3, szczególnie DHA, poprawia procesy uczenia się, zapamiętywania, usprawnia koncentrację i umożliwia prawidłowy odbiór bodźców słuchowych. Zmniejsza także ryzyko zachowań agresywnych i stanów depresyjnych.

NNKT nie są wytwarzane przez organizm człowieka, dlatego musimy dostarczać je dzieciom w diecie.

Optymalne źródła to tłuste ryby morskie, owoce morza, nasiona, orzechy czy oleje roślinne. Często się zdarza, że dzienny jadłospis nie zawiera odpowiedniej ilości omega-3. W takiej sytuacji szczególnie pomocne są suplementy diety dla dzieci zawierające zdrowe kwasy tłuszczowe, w tym DHA i EPA. Ich regularna suplementacja pozwala poprawić pamięć i koncentrację u dziecka w każdym wieku, zwiększając efektywność nauki i przyswajania wiedzy.

Magnez i witaminy z grupy B – niezbędne dla dobrej koncentracji uwagi

Jadłospis obfitujący w warzywa i owoce dostarcza dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym odpowiednią dawkę magnezu i witamin z grupy B. Odpowiadają one za efektywną pracę mózgu, dobrą pamięć i optymalne skupienie uwagi.

Kluczem do sukcesu jest tutaj różnorodność i przemycanie warzywno-owocowych dodatków do każdego posiłku. Owoce warto podawać jako przekąski, serwując dzieciom owocowe sałatki, smoothies czy też tworząc z nich ciekawe kombinacje i kształty (szaszłyki, zwierzaki). Z warzyw przyrządzajmy fantazyjne i pomysłowe kanapki. Warto dodać, że źródłem magnezu i cennych witamin są także produkty pełnoziarniste, orzechy i kasze.

W przypadku zwiększonego zapotrzebowania lub zdiagnozowanych niedoborów pomocne mogą się okazać multiwitaminy i preparaty witaminowe zawierające magnez oraz witaminy z grupy B przeznaczone dla dzieci. Stanowią one cenne uzupełnienie diety w niektórych sytuacjach, szczególnie gdy podaż witamin z pożywienia okazuje się niewystarczająca.

Witaminy na pamięć i koncentrację dla dzieci – cenne wsparcie mózgu

Zdrowa i zrównoważona dieta to najlepszy sposób na stabilne działanie dziecięcego układu nerwowego. Dobrym uzupełnieniem, szczególnie w obecnych czasach, są wysokiej jakości suplementy na poprawę pamięci i koncentracji dedykowane dzieciom. Współczesna żywność zawiera o wiele mniej witamin, minerałów i innych cennych substancji niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Taka sytuacja sprzyja powstawaniu niedoborów, co może skutkować zaburzonym funkcjonowaniem całego organizmu, w tym mózgu. Warto rozważyć w konsultacji z lekarzem, czy w przypadku naszej pociechy nie jest wskazana suplementacja konkretnej witaminy lub zestawu witamin.

Co jeszcze możemy zrobić, aby poprawić pamięć naszego dziecka? Z całą pewnością pomocne będzie ograniczenie korzystania ze smartfona czy laptopa, które niejako rozleniwiają mózg i mogą prowadzić do zaburzeń poznawczych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest czytanie książek, czasopism czy regularne sięganie po gry planszowe. Zadbajmy również o długość i jakość snu naszego dziecka.

Te wszystkie czynniki połączone z naturalną dietą, ruchem i odpowiednią suplementacją pomogą naszej pociesze osiągać dobre wyniki w nauce i wesprą jej układ nerwowy w optymalnej pracy. Zadbajmy o to u progu września i wprowadzajmy dobre nawyki przez cały rok.