Jak zmniejszyć apetyt na słodycze? Zacznij od uzupełnienia niedoborów

Nadmierna ochota na to, co słodkie może mieć wiele przyczyn. Kluczową, a często marginalizowaną są niedobory ważnych dla zdrowia substancji – witamin, minerałów i aminokwasów. Jak zmniejszyć apetyt na słodycze i uzyskać trwały efekt? Pomóc może odpowiednia dieta, a w razie potrzeby – suplementacja. Oto substancje, które skutecznie redukują pociąg do słodkości.

Dlaczego tak bardzo lubimy słodycze? Najważniejsze powody

Upodobanie do smaku słodkiego jest dla człowieka czymś naturalnym, wpisanym w geny. Słodkawy posmak ma mleko matki, które dziecko spożywa od pierwszych dni życia. Później maluchy zdecydowanie chętniej zjadają słodkie owocowe desery niż te wykonane z samych warzyw.

W dobie ewolucji to właśnie słodki smak umożliwiał człowiekowi przeżycie w gąszczu niebezpieczeństw. Jego źródłem były produkty bogate w węglowodany, a więc dające energię niezbędną do szybkiego przemieszczania się i walki.

Jedzenie słodyczy pobudza w mózgu ośrodek nagrody, powodując uczucie zadowolenia, błogości i przyjemności. Niestety to zamknięte koło, ponieważ z czasem – jak w przypadku każdego uzależnienia – możemy potrzebować ich coraz więcej, aby uzyskać pożądany efekt.

Słodycze mogą być „lekiem” na stres i sposobem jego rozładowywania. Ich spożywanie może być też kompulsywne i rekompensować nam braki emocjonalne, poczucie samotności czy pustki. Niekiedy też sięgamy po nie z przyzwyczajenia, automatycznie – na przykład w drodze powrotnej z pracy czy po obiedzie.

Jakie witaminy i minerały pomagają zmniejszyć ochotę na słodycze?

Źródeł pociągu do łakoci jest więc bardzo wiele. Jedną ważnych przyczyn częstego sięgania po słodkie produkty są błędy dietetyczne i związane z tym niedobory. Na szczęście ich uzupełnienie pozwala odwrócić ten stan rzeczy i zredukować apetyt na to, co słodkie. Oto witaminy i minerały, których odpowiednia podaż pomaga ograniczyć ilość słodkości w diecie.

Magnez

Optymalna ilość magnezu w diecie jest niezbędna do prawidłowego metabolizmu glukozy. Wpływa również na wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Niedobór tego pierwiastka może zaburzać gospodarkę cukrową, wzmagać ochotę na cukier i prowadzić do insulinooporności i cukrzycy. Dostarczanie sobie odpowiedniej ilości magnezu na co dzień skutkuje zmniejszeniem apetytu na słodycze, wyregulowaniem poziomu glukozy i redukcją napadów wilczego głodu.

Dobre źródła magnezu: kasza gryczana i jaglana, orzechy, pestki dyni, brązowy ryż, banany, gorzka czekolada, nasiona słonecznika, sezam, płatki owsiane, otręby pszenne, rośliny strączkowe.

Chrom

Niedobór chromu skutkuje zwiększonym spożyciem węglowodanów prostych, w które obfitują słodycze. Objawia się także zaburzonym metabolizmem insuliny i niższą tolerancją glukozy. Efektem tego jest coraz większa skłonność do sięgania po coś słodkiego. Uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka pomaga wyrównać poziom glukozy we krwi, a tym samym poskromić ochotę na produkty z dużą zawartością cukru.

Dobre źródła chromu: pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, kakao, drożdże, ryby i owoce morza, mięso kurze i indycze, szpinak.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B odpowiadają za liczne procesy energetyczne i metaboliczne. Witamina B1 reguluje produkcję insuliny w komórkach trzustki, zaś witamina B12 uczestniczy w procesie przemiany węglowodanów w cukry proste. Ta grupa witamin ma również kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania układu nerwowego – poprawia nastrój, łagodzi napięcie i stres. Stabilizacja pracy mózgu również wpływa na wyregulowanie apetytu i mniejszą ochotę na sięganie po słodycze.

Dobre źródła witamin z grupy B: kasze, produkty zbożowe, orzechy, produkty mięsne, strączki, produkty mleczne, drożdże, warzywa i owoce.

Cynk

Do ważnych funkcji cynku należy między innymi uczestnictwo w przemianie węglowodanów oraz regulacja wydzielania insuliny i wzmacnianie jej działania w organizmie. Niedobór tego pierwiastka może powodować między innymi wzmożone łaknienie cukru. Troska o jego właściwy poziom pomaga ograniczyć „słodkie zachcianki” i zwiększyć kontrolę glikemii.

Dobre źródła cynku: mięso, podroby, ryby, rośliny strączkowe, pestki dyni, migdały, kiełki pszenicy, ostrygi i kraby, pełnoziarniste produkty zbożowe

Siarka

Choć obecność tego pierwiastka na liście może dziwić, to siarka również zmniejsza apetyt na słodycze. Jest ona jednym ze składników insuliny, a jej niedobór może sprawiać, że hormon ten będzie produkowany w niedostatecznych ilościach. Efektem będzie zaburzona gospodarka cukrowa i częstsze sięganie po słodkości. Wyrówanie niedoboru siarki pomaga ograniczyć słodkie zachcianki i redukuje ochotę na produkty obfitujące w cukry proste.

Dobre źródła siarki: czosnek, cebula, mięso, jajka, mleko, ryby, porzeczki, rzodkiewka, brokuły

Aminokwasy, które pomagają obniżyć apetyt na słodycze

Wśród substancji, które pomagają poskromić chęć na coś słodkiego, są również dwa kluczowe aminokwasy: L-glutamina i tryptofan. Jaki jest mechanizm ich działania w kontekście spożywania cukru?

L-glutamina

L-glutamina to aminokwas endogenny, który uczestniczy w procesie wytwarzania glukozy w ludzkim organizmie, poprawia gospodarkę insulinową i stabilizuje poziom cukru we krwi. Uzupełnienie ewentualnych niedoborów tego aminokwasu pomaga wyregulować apetyt i zmniejszyć ochotę na słodycze.

Dobra źródła L-glutaminy: mięso, nabiał, strączki, ryby, tofu, spirulina, kapusta, biały ryż, kukurydza

Tryptofan

Ten aminokwas egzogenny reguluje apetyt i jest jedną z substancji odpowiedzialnych za pojawienie się po posiłku uczucia sytości. Odpowiednia ilości tryptofanu w organizmie ogranicza apetyt na słodycze i zmniejsza upodobanie do węglowodanów prostych. Dzięki temu łatwiej jest powstrzymać się przed zjedzeniem kolejnej czekoladki czy batonika.

Dobre źródła tryptofanu: pestki dyni, migdały, sezam, schab wieprzowy, tuńczyk, pierś z kurczaka, nasiona soi

Zbyt duża ilość słodyczy w diecie to same minusy: gorszy nastrój, wahania poziomu cukru, rozdrażnienie, problemy z wagą, a także niedobory ważnych substancji, które są z organizmu wypłukiwane. To błędne koło, które można przerwać, dbając o zdrową i zbilansowaną dietę oraz dostarczając sobie cennych witamin, minerałów i aminokwasów.

Pomocne będzie stosowanie na co dzień zrównoważonej diety, a niekiedy – uzupełnianie niedoborów poprzez suplementację. Odpowiedni poziom magnezu, chromu czy L-glutaminy pomoże zmniejszyć apetyt na słodycze, a efektem tego będzie większy poziom energii, lepszy nastrój i poprawa kondycji całego organizmu.