Zdrowe postanowienia noworoczne, które pomogą zmienić życie na lepsze

Zbliżający się Nowy Rok to doskonała okazja do wprowadzenia pozytywnych zmian w swojej codzienności. Obszarem, nad którym warto się mocniej pochylić jest zdrowie – własne i najbliższych. Zdrowe postanowienia noworoczne to inwestycja, która zwróci się bardzo szybko: w postaci dobrego samopoczucia, większej ilości energii i lepszego nastroju. A wtedy nic nie stanie na przeszkodzie, abyśmy mogli przenosić góry.

Zdrowy, spokojny i efektywny sen – wysoka dawka energii każdego dnia

Często łudzimy się, że zarwana noc pozwoli nam nadrobić zaległości i odhaczyć kolejne punkty na długiej liście zadań. To droga donikąd. Niedobór snu zawsze okupimy gorszym samopoczuciem i niższą wydajnością kolejnego dnia, a w ostatecznym rozrachunku zyskamy bardzo niewiele. Dlatego warto, aby dewizą nadchodzącego roku stała się troska o jakość snu.

Co zrobić, aby spać lepiej i efektywniej, a rano budzić się w świetnej formie? Temperatura w naszej sypialni powinna oscylować w granicach 18-20 stopni Celsjusza, zaś pomieszczenie warto wieczorem dokładnie wywietrzyć. Zadbajmy o to, aby nasza pościel była przewiewna, oddychająca i wykonana z naturalnych materiałów: bawełny, lnu lub wełny.

Starajmy się każdego dnia kłaść do łóżka i wstawać o zbliżonej porze – również w weekend. Lekką kolację zjedzmy 3 godziny przed snem. Zdrowszy sen zapewni nam również przyjmowanie suplementów diety z melatoniną, a także sięganie po uspokajające i wyciszające zioła: ashwagandhę, szyszkę chmielu, melisę, kozłek lekarski czy ziele męczennicy.

Ograniczenie mediów społecznościowych na rzecz rozmowy lub dobrej książki

Znakiem naszych czasów jest stała obecność Internetu i mediów społecznościowych w życiu większości ludzi. Często się zdarza, że przed snem scrollujemy tablicę na Facebooku, a tuż po otworzeniu oczu zaglądamy do internetowego komunikatora.

Tymczasem nadmiar światła niebieskiego i elektroniki ma zgubny wpływ na nasz układ nerwowy i wzrok. Sprzyja także bezsenności i rozdrażnieniu oraz powoduje problemy z koncentracją. Spróbujmy w Nowym Roku ograniczyć korzystanie z mediów internetowych, wyznaczając sobie – na przykład – jedną godzinę każdego dnia na tego typu aktywność (niezwiązaną z życiem zawodowym).

Istnieje wiele aplikacji na telefon, które mierzą czas spędzany na korzystaniu ze smartfona, a jednocześnie informują o przekroczeniu ustalonych limitów, a nawet odłączają nam dostęp do danej witryny lub programu, gdy przekroczymy ustawiony przez siebie czas użytkowania. Warto również wyłączyć powiadomienia w mediach społecznościowych .

Gdy zredukujemy pobyt w wirtualnym świecie, może się okazać, że mamy dużo więcej czasu niż podejrzewaliśmy. Wykorzystajmy go na dobrą lekturę lub porozmawiajmy z bliskimi i przyjaciółmi – twarzą w twarz!

Celebrowanie chwili, bycie tu i teraz – świadome i uważne życie

W powszechnym pędzie i wielozadaniowości coraz mniej czasu poświęcamy na bycie tu i teraz. Warto to zmienić wraz z rozpoczęciem kolejnego roku. Zaskakująco często zapominamy, że życie nie trwa wiecznie i tak naprawdę nikt z nas nie wie, jak wiele czasu pozostało mu na cieszenie się jego urokami.

Zdrowe postanowienia noworoczne mogą dotyczyć nie tylko ciała, ale również psychiki i emocji. Starajmy się nie poświęcać zbyt dużo czasu na rozpamiętywanie doznanych krzywd, urazów czy kłótni. W razie potrzeby zdecydujmy się na fachową psychoterapię, która pozwoli nam uporać się z przeszłością, tak aby nie niszczyła naszej codzienności.

Nie zadręczajmy się też nadmiernie przyszłością, a jednocześnie starajmy się ją rozsądnie planować. Dbajmy o to, aby nasze codzienne zdrowe wybory stały się swoistym kapitałem, który zaprocentuje w późniejszym życiu.

A przede wszystkim dbajmy o to, co otacza nas tu i teraz. Cieszmy się prostymi rzeczami – kubkiem pysznej kawy, uśmiechem bliskiej osoby, poprawą pogody lub tym, że obudziliśmy się wyspani i wypoczęci. Celebrujmy zwykłe chwile, a odkryjemy ich niezwykłość.

Wprowadzenie do kuchni zdrowych zamienników tradycyjnych produktów

Wprowadzając zdrowe noworoczne zmiany, nie wolno zapomnieć o odżywianiu i trosce o organizm. Nie planujmy jednak kuchennej rewolucji, bo wtedy z dużym prawdopodobieństwem szybko wrócimy do starych zwyczajów, przytłoczeni nadmiarem zmian.

Warto zacząć od krótkich i konkretnych modyfikacji, a gdy te wejdą nam w nawyk – pomyśleć o kolejnych. Do tej pory sięgaliśmy wyłącznie po biały makaron? Postanówmy, że rok 2024 upłynie nam pod znakiem makaronów razowych. W naszej kuchni raczej nie gościły dotąd kasze? Niech od Nowego Roku przynajmniej trzy obiady w tygodniu bazują na zdrowych kaszach, na przykład gryczanej, jaglanej czy kuskus.

Jeśli do tej pory rzadko sięgaliśmy po oleje zimnotłoczone, róbmy to teraz każdego dnia. Możemy dodawać je do sałatek, dressingów, a także na kanapki (jako zamiennik masła czy margaryny). Nierafinowane, niefiltrowane oleje tłoczone na zimno to doskonałe naturalne źródło kwasów omega-3, witamin i minerałów.

Sięgajmy też po zdrowe zamienniki słodyczy – owocowe łakocie, orzechy, bakalie, suszone owoce i naturalne kremy orzechowe, a także chipsy na bazie owoców i warzyw.

Rozważne dobieranie suplementów diety – troska o bezpieczną jakość

Jak jeszcze zadbać o zdrowie w nadchodzącym roku? Wspomagając swój organizm odpowiednią suplementacją. Jednak naszą dewizą niech będzie nie ilość, ale jakość. Zastanówmy się, jakich suplementów potrzebujemy, a w razie wątpliwości skonsultujmy się z lekarzem.

Decydując się na konkretne witaminy, minerały lub kompleksy witaminowo-minerałowe, sięgajmy po produkty od dobrych, sprawdzonych marek. Przed zakupem zapoznajmy się ze składem danego preparatu. Nie powinny się tam znajdować konserwanty, sztuczne aromaty i barwniki, cukier czy wypełniacze. Wybierajmy wyłącznie ekstrakty roślinne standaryzowane na zawartość konkretnej substancji. Przykładem dobrych suplementów w przystępnej cenie, z naturalnym składem, są produkty marki Vitaler’s.

Warto również zwracać uwagę na to, jaką ilość danego składnika aktywnego zawiera dzienna dawka suplementu – taka informacja powinna znaleźć się na opakowaniu lub w ulotce. Przekonamy się wówczas, na ile wydajny jest dany preparat. Zwracajmy również uwagę na wskaźnik RWS, czyli Referencyjna Wartość Spożycia – sprawdzimy w ten sposób, w jakim stopniu pojedyncza dawka pokrywa dzienne zapotrzebowanie na daną substancję.

Co zrobić, aby wytrwać w zdrowych postanowieniach przez cały rok?

Początek Nowego Roku to duża dawka zapału i ogromna chęć realizacji zamierzeń. Jednak wielu z nas zauważa, że już po kilku tygodniach trzymanie się noworocznych postanowień staje się coraz trudniejsze.

Aby tego uniknąć, warto zadbać, by zdrowe postanowienia na Nowy Rok były możliwie jak najbardziej konkretne. Nie decydujmy się zatem na „zdrowe odżywianie”, ale postanówmy, że po słodycze sięgniemy tylko raz w tygodniu, na przykład w piątek. Ustalmy, że każdego dnia wypijemy zdrowe warzywno-owocowe smoothie. Możemy też postanowić, że przynajmniej trzy razy w tygodniu zrezygnujemy z mięsa, zamiast tego przygotowując potrawy z roślin strączkowych.

Warto również informować o swoich postanowieniach bliskich, którzy będą mogli obserwować nasze postępy – i nas dopingować. A może do nas dołączą? I jeszcze jedno: jeśli zdarzy nam się złamać noworoczną zasadę – nie czekajmy do następnego roku z jej ponownym wprowadzeniem w życie! Potknięcia to ludzka rzecz i wcale nie oznaczają, że zdrowy styl życia nie jest dla nas. Nagięliśmy zasadę, złamaliśmy postanowienie? Szybko wróćmy na dobre tory i dbajmy o siebie, nie czekając na kolejny początek roku.