Zioła na wątrobę – jak działają i kiedy warto po nie sięgać?

Zioła na wątrobę pozytywnie wpływają na procesy trawienia i detoksykacji zachodzące w tym narządzie. Są szczególnie pomocne w dzisiejszych czasach, gdy w niejednym jadłospisie można znaleźć produkty obciążające układ pokarmowy. Zdarza się, że odpowiednio dobrane suplementy roślinne pozwalają uniknąć przyjmowania syntetycznych leków, które przy dłuższym stosowaniu nie są obojętne dla organizmu i powodują wiele skutków ubocznych. Jak wesprzeć wątrobę w naturalny sposób?

Wątroba i jej znaczenie dla prawidłowej pracy organizmu

Nie bez powodu wątroba bywa nazywana centrum detoksykacji. Jednocześnie jest to narząd narażony na szkodliwe działanie wielu czynników, takich jak alkohol, leki, dym tytoniowy, tłuste i smażone potrawy czy produkty obfitujące w cukier.

Dlaczego wątroba jest tak ważna dla organizmu?

  • filtruje krew, usuwając z niej toksyczne substancje,
  • metabolizuje węglowodany, białka i tłuszcze,
  • ma wpływ na odporność całego organizmu,
  • wytwarza żółć – substancję istotną dla trawienia i wchłaniania,
  • stanowi magazyn witamin, cukrów i soli mineralnych,
  • wytwarza, przechowuje i uwalnia glukozę.

O wątrobę dobrze jest dbać zanim jeszcze zacznie wysyłać sygnały, że jej funkcjonowanie zostało zaburzone. Nie wolno również ignorować nawet drobnych objawów sugerujących problemy z tym narządem. Szczególną czujność warto zachować w przypadku palenia papierosów, spożywania
alkoholu czy praktykowania ciężkostrawnej diety. Licznych sprzymierzeńców w walce o zdrową wątrobę znajdziemy w bogatym świecie roślin.

Najlepsze zioła na wątrobę, które wspierają jej funkcjonowanie

Wśród ziół na wątrobę ważną rolę odgrywa ostropest plamisty. To roślina bogata w wiele cennych substancji, między innymi olejki eteryczne, gorycze i sylimarynę. Ostropest regeneruje komóki wątroby i zapobiega groźnej marskości tego narządu, która może być niebezpieczna dla życia.
Wspiera procesy detoksykacji, chroni miąższ wątroby i wspomaga proces usuwania szkodliwych substancji. To cenne zioło można przyjmować zarówno w postaci kapsułek, kropli, jak i w formie suszu czy zmielonej.
Kojące działanie na wątrobę wykazuje również ziele karczocha zwyczajnego – roślina o działaniu żółciopędnym, antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Karczoch chroni wątrobę przed wpływem szkodliwych czynników, pobudza wytwarzanie żółci i regenerację całego narządu. Można go
znaleźć w składzie herbat ziołowych na wątrobę, w formie suszu, ale także sięgnąć po ekstrakt z karczocha w postaci tabletek lub suplementów płynnych.


Innymi ziołami wspierajacymi procesy oczyszczania i regeneracji wątroby są glistnik jaskółcze ziele, czarcie żebro (ostrożeń warzywny), tarczyca bajkalska, chanca piedra czy macierzanka piaskowa.