Sól do kąpieli – dla zdrowia i urody. Rodzaje i właściwości

Lecznicze sole do kąpieli służą zdrowiu, psychice i urodzie. Pielęgnują skórę, poprawiają pracę układu krążenia i pomagają pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Doskonale oczyszczają organizm ze skumulowanych w nim toksyn. Co ważne, kąpiel w soli możemy z powodzeniem przygotować w zaciszu własnej łazienki. Poczujemy się wtedy jak w prawdziwym SPA – zadbani, zrelaksowani i rozluźnieni. Po prostu jak nowi.

Naturalne sole do kąpieli – kryształki pełne dobroczynnej mocy

Kąpiel z solą to jeden z najprostszych sposobów na to, by wzbogacić codzienną pielęgnację i poprawić kondycję zdrowotną całego organizmu. Dodatek soli sprawia, że kąpiel przestaje być zwykłym zabiegiem oczyszczającym, a staje się prawdziwym rytuałem kosmetyczno-relaksacyjnym.

Jak powstaje ten wyjątkowy naturalny produkt? Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem soli mamy do czynienia. Lecznicza sól kłodawska wydobywana jest tradycyjną metodą przez górników, natomiast sól morska jest efektem odparowania wody morskiej. Z kolei jodowo-bromowa sól zabłocka tworzy się po odparowaniu solanki leczniczej.

Poszczególne sole do kąpieli poprawiają wygląd i kondycję skóry, nasycając ją cennymi minerałami i wygładzając. Chętnie praktykowane są również kąpiele lecznicze z solą, które łagodzą dolegliwości stawowe, mięśniowe, a także wspierają leczenie chorób dermatologicznych. Wiele osób ceni też ich działanie odprężająco-uspokajające oraz regulujące pracę układu nerwowego.

Sól morska do kąpieli – odprężenie dla ducha, oczyszczenie dla skóry

Wydobywanie soli morskiej praktykowano już w czasach przed naszą erą. Po odparowaniu wody z salin powstają cenne kryształki, które poza sodem zawierają również szereg innych minerałów. Znajdziemy tam między innymi magnez, potas, wapń, cynk i żelazo, zaś ich zawartość jest uzależniona od rodzaju soli.

Kąpiel z solą morską to odprężająca sesja relaksu, która pozwoli nam rozluźnić mięśnie po ciężkim dniu i uspokoić skołatane nerwy. Doskonale przygotowuje organizm do snu, a jednocześnie skutecznie usuwa oznaki przemęczenia. Optymalną temperaturą wody do tego typu kąpieli jest 37 stopni Celsjusza. To wówczas skóra najefektywniej wchłania obecne w soli składniki.

Szczególnie cenioną odmianą jest sól z Morza Martwego (które de facto jest jeziorem), wyróżniająca się bogatym zestawem składników mineralnych. Kąpiele z jej dodatkiem poprawiają kondycję skóry, redukują produkcję sebum i koją stany zapalne. Ta odmiana soli wspiera leczenie łuszczycy, grzybicy, trądziku i AZS. Pomaga też zwalczyć cellulit, poprawia nawilżenie i ujędrnia skórę. Łagodzi sztywność i bolesność stawów.

Kąpiel z solą Epsom – koi nerwy, łagodzi bóle mięśni i stawów

Sól Epsom, czyli siarczan magnezu posiada wiele właściwości zdrowotnych. Wynika to z wysokiej zawartości siarki i magnezu w tej odmianie soli. Jako wartościowa sól magnezowa do kąpieli może stanowić remedium na codzienny stres, rozdrażnienie i napięcie. Podczas sesji w wannie pierwiastek ten wchłania się do organizmu przez skórę.

Regularnie praktykowana kąpiel magnezowa pomaga regulować pracę układu nerwowego, zmniejsza nerwowość i ułatwia zasypianie. Wspomaga też walkę z depresją, obniżonym nastrojem i stanami lękowymi. Pomaga stanąć na nogi, zredukować stres i odzyskać siły do życia.

Sól angielska (bo tak również jest określana sól Epsom) wzmacnia włosy i redukuje problem ich przetłuszczania się, a także łagodzi stany zapalne skóry i działa przeciwtrądzikowo. Kąpiel przy wykorzystaniu soli Epsom jest dobra na chroniczny stres, bezsenność, a także na bóle mięśni, migreny, bóle reumatyczne i chore stawy.

Sól kłodawska do kąpieli – moc solanki, która stawia na nogi

Sól wydobywana w kopalni w Kłodawie to doskonałe źródło magnezu i potasu. Kąpiel solankowa z jej zastosowaniem pomaga w domowych warunkach złagodzić dolegliwości układu ruchu, w tym sztywność stawów czy skurcze mięśni. Wspiera regenerację organizmu po wysiłku, podnosi witalność i łagodzi wyczerpanie psychofizyczne.

Relaks w wannie z wykorzystaniem soli magnezowo-potasowej doskonale wpływa na skórę, pozostawiając ją oczyszczoną, gładką, zregenerowaną i lepiej ukrwioną. Ten rodzaj soli jest również dobry na łuszczycę i inne schorzenia dermatologiczne.

Kłodawska sól do wanny to naturalny produkt, który pielęgnuje skórę i pomaga przywrócić dobrostan psychiczny. Z jej zalet skorzystają sportowcy, osoby ciężko pracujące fizycznie i umysłowo, a także cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów, rwę kulszową czy urazy układu ruchowego.

Jodowo-bromowa sól zabłocka – piękno skóry i lepsze samopoczucie

Zabłocka sól lecznicza do kąpieli to cenne źródło jodu i bromu, a także magnezu, wapnia i inych ważnych dla zdrowia pierwiastków. Można ją wykorzystywać zarówno do celów kosmetycznych, jak i terapeutycznych, wspierających leczenie chorób.

Peeling z soli zabłockiej wykonany podczas kąpieli pomaga pozbyć się martwego naskórka i pobudza krążenie. Po peelingu solnym skóra staje się gładsza, skuteczniej wchłania składniki odżywcze, zyskuje blask i zdrowy wygląd. Dodanie soli do ciepłej wody pomaga łagodzić problemy dermatologiczne (AZS, łuszczyca, alergia), działa na skórę antyseptycznie i zmniejsza stany zapalne.

Kąpiele z solą zabłocką to ulga dla stawów i mięśni, wsparcie dla układu odpornościowego i ukojenie dla skołatanych nerwów. Pomagają oczyścić organizm i zmniejszają nadmierną potliwość.

Sól himalajska do kąpieli – równowaga skóry i ulga dla stóp

Kolejnym rodzajem soli idealnym do domowego SPA jest sól himalajska. Wydobywa się ją na terenie Pakistanu, ze skał Himalajów. Kąpiel mineralna w soli himalajskiej pomaga ukoić ból mięśni oraz stawów, działa oczyszczająco na skórę i sprzyja zachowaniu równowagi organizmu.

Z jej zalet skorzystają osoby, którym zależy na głębokiej naturalnej pielęgnacji. Sól z Himalajów poprawia nawilżenie skóry, nasyca ją cennymi minerałami, wspaniale zmiękcza i pomaga odzyskać równowagę pH. Po kąpieli solnej skóra jest odświeżona, zregenerowana i ukojona.

Po ten skarb natury powinny także sięgnąć osoby zmagające się z nadmierną potliwością i przykrym zapachem stóp oraz całego ciała. Sól himalajska posiada właściwości antybakteryjne i dezodorujące, dzięki czemu ułatwia walkę z nieprzyjemną wonią. Przy jej użyciu możemy zorganizować odprężający seans w wannie lub regenerującą kąpiel dla stóp.

Kąpiele z solą leczniczą – prosty krok w kierunku zdrowszego życia

Co zrobić, aby w domowej łazience urządzić kameralne SPA lub terapeutyczny zabieg sanatoryjny? Wszystko, czego nam potrzeba to porcja wysokiej jakości soli do kąpieli oraz wanna wypełniona wodą w temperaturze 37-38 stopni Celsjusza. Po rozpuszczeniu soli w wodzie możemy zafundować sobie odprężająco-pielęgnacyjny seans. Ciepła kąpiel trwa zazwyczaj od 10 do 20 minut – stosujmy się w tym wypadku do zaleceń producenta.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do kąpieli solankowych? Ostrożność należy zachować w przypadku uszkodzeń skóry, ran, strupów i otarć. W takiej sytuacji najlepiej wstrzymać się z zabiegiem do momentu ich wygojenia. Kąpiel z solą nie jest także zalecana osobom z niewydolnością nerek, chorobami serca i zaburzeniami jego pracy.

Lista przeciwwskazań jest również zależna od konkretnego jej rodzaju, na przykład sól zabłocka jodowo-bromowa nie powinna być stosowana przez osoby z nadczynnością tarczycy. Dlatego jeśli cierpimy na jakąkolwiek ostrą lub przewlekłą chorobę, stosowanie soli leczniczej powinniśmy skonsultować ze swoim lekarzem.

Niezależnie od indywidualnych przeciwwskazań kąpiele solne pozostają wspaniałym sposobem na pielęgnację ciała i ducha oraz wielowymiarową odnowę organizmu.