Sok z granatu i jego właściwości. Dlaczego warto pić go codziennie?

Granat to owoc pełen dobroczynnych polifenoli. Zalety granatowca już w starożytności doceniał sam Hipokrates oraz Babilończycy. Okazuje się, że współczesna nauka potwierdza jego silne właściwości zdrowotne. Kto powinien pić sok z owoców granatu? Jakie korzyści płyną z jego codziennego spożywania? Pozytywny wpływ na potencję oraz na serce to nie wszystko – plusów jest o wiele więcej!

Co zawiera granat? Bogactwo witamin, minerałów i antyoksydantów

Granat nie jest tak popularny jak jabłka, pomarańcze czy banany – prawdopodobnie ze względu na swój słodko-cierpki smak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Nie powinniśmy jednak z tego powodu wykreślać go ze swojego menu. Warto sięgnąć po sok z granatu, który wypijany każdego dnia w niewielkich ilościach przynosi organizmowi dużo korzyści.

W owocach granatu znajdziemy szereg substancji o udokumentowanym pozytywnym wpływie na zdrowie. Są to witaminy (E, C, A, należące do grupy B), składniki mineralne (potas, magnez, jod, fosfor, krzem, wapń, selen, cynk, miedź) oraz potężna dawka przeciwutleniaczy. Granat i wytwarzany z niego sok zawierają również antocyjany, kwasy galusowy i elagowy, a także rutynę, kwercetynę i katechiny.

Na co pomaga sok z granatu? Kluczowe właściwości i zastosowania

Przeprowadzone badania naukowe pokazują, jak wielki potencjał kryje się w owocach granatowca. Dzięki bogatej zawartości antyoksydantów zapewniają one lepszą ochronę przed wolnymi rodnikami oraz spowalniają procesy starzenia. Regularne spożywanie soku z granatu bio wielokierunkowo wspiera pracę wielu narządów i układów.

Jakie właściwości ma naturalny sok z owoców granatu?

- działa kardioprotekcyjnie – pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi i zmniejszyć ryzyko miażdżycy,

- może obniżać stężenie trójglicerydów we krwi oraz cholesterolu całkowitego i LDL,

- wpływa korzystnie na gospodarkę węglowodanową i działa hipoglikemicznie,

- może być pomocny w walce z insulinoopornością oraz podwyższonym poziomem glukozy,

- zawiera substancje o działaniu przeciwdrobnoustrojowym i antybakteryjnym,

- zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworu i może hamować rozwój raka,

- łagodzi objawy menopauzy i napięcia przedmiesiączkowego,

- obecne w nim składniki wpływają korzystnie na potencję, libido i erekcję,

- podnosi poziom testosteronu w organizmie i uznawany jest za naturalny afrodyzjak.

Badania wykazały również pozytywny wpływ soku z granatu na wątrobę. Wspomaga on procesy regeneracji tego narządu, wzmacnia ochronę przed uszkodzeniami, a tym samym wspiera detoksykację organizmu.

Sok z owoców granatu – naturalny środek na potencję

Wśród właściwości leczniczych soku z granatu warto wymienić jego zbawienny wpływ na potencję i możliwości seksualne. Powinni po niego sięgać panowie zastanawiający się, jak poprawić erekcję i pragnący podnieść jakość życia seksualnego. Stanowi on naturalne remedium na problemy z libido i erekcją, a także pomaga zwiększyć ukrwienie narządów płciowych.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Królowej Małgorzaty w szkockim Edynburgu wykazały, że regularne picie soku z owoców granatu wyraźnie podnosi poziom testosteronu. Wykazano, iż może to być wzrost od 16% do nawet 30%. Co ważne, sok może być stosowany również jako naturalny lek na libido u kobiet. Obecne w nim składniki wzmagają u pań ochotę na bliskość i pomagają czerpać większą radość z seksu.

Warto też dodać, że spożywanie soku z granatowca wpływa korzystnie na prostatę – zarówno w aspekcie profilaktycznym, jak i terapeutycznym. Badania wykazały, że jego codzienne picie spowalniało wzrost komórek nowotworowych u pacjentów z rakiem prostaty i hamowało rozwój choroby.

Granat pełen antyoksydantów – przeciw starzeniu i nowotworom

Zawarte w owocach granatu polifenole działają zbawiennie na organizm i niezwykle skutecznie wspierają walkę z wolnymi rodnikami. Zawartość przeciwutleniaczy w granacie jest niezwykle wysoka, a potencjał antyoksydacyjny kilka razy wyższy niż w przypadku zielonej herbaty. Dodatkowo przeciwutleniacze działają tutaj synergicznie, co maksymalizuje ich pozytywny wpływ na zdrowie. To wszystko sprawia, że naturalny sok z granatu skutecznie spowalnia procesy starzenia i rozwoju wielu chorób.

Imponujący jest również jego potencjał przeciwnowotworowy. Stosowanie soku z granatu na raka może skutecznie wspomóc walkę z tą trudną chorobą. Jest on pomocny nie tylko w walce z rakiem prostaty, ale też z innymi nowotworami. Wykazano, że sok ten może spowalniać rozwój hormonozależnego raka piersi, a także raka okrężnicy. Badanie przeprowadzone na zwierzętach wykazało z kolei wpływ soku z granatów na zmniejszenie guza w raku płuca.

Wpływ soku z granatu na serce i układ krążenia

Sok wytwarzany z owoców granatowca może być również traktowany jak naturalny suplement na serce. Dzięki wysokiej zawartości polifenoli chroni on naczynia krwionośne i poprawia ich ogólną kondycję. Zwiększa również ukrwienie mięśnia sercowego i poprawia przepływ krwi przez serce. Nieoceniony jest jego wpływ na ciśnienie krwi i poziom cholesterolu – spożywany regularnie obniża te parametry.

Sok ten może być zatem z powodzeniem stosowany na wzmocnienie serca i poprawę pracy układu krążenia. Wspiera redukcję złogów cholesterolowych, zmniejsza ryzyko niedokrwienia serca i pomaga skuteczniej walczyć z chorobą wieńcową. Poprawia również kondycję naczyń krwionośnych u osób cierpiących na cukrzycę.

Przeciwwskazania i picie soku z granatu w ciąży

Choć sok tłoczony z owoców granatowca jest produktem na wskroś zdrowym, istnieje niewielka grupa osób, które nie powinny go spożywać. Jakie są przeciwwskazania do picia soku? Są to między innymi wrzody żołądka i dwunastnicy, stan zapalny żołądka i trzustki, alergia na granaty, nadmiar potasu we krwi oraz hemoroidy.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące regularnie preparaty lecznicze, na przykład leki na nadciśnienie. W takiej sytuacji picie soku należy skonsultować z lekarzem.

Czy sok z granatu można pić w ciąży i podczas karmienia piersią? Zadania są tutaj podzielone, dlatego kobiety w ciąży i podczas laktacji nie powinny go spożywać bez zgody swojego lekarza.

Gdzie kupić sok z granatu? Dbajmy o jakość i sprawdzone pochodzenie

Niezależnie od tego, czy kupujemy sok z granatu w aptece czy w sklepie ze zdrową żywnością – kluczowy jest sprawdzony producent i optymalny sposób wytwarzania. Najlepszym i najzdrowszym rozwiązaniem jest 100% sok bez dodatków, takich jak cukier, konserwanty czy barwniki. Czysty skład da nam gwarancję, że w pełni skorzystamy z dobroczynnych właściwości owoców granatu.

Zwróćmy również uwagę na to, aby sok był tłoczony na zimno (nie z koncentratu) – zapewni to zachowanie wysokiej zawartości antyoksydantów, witamin i innych cennych składników. Czy cena soku z granatu jest przystępna? Choć z całą pewnością jest on droższy niż na przykład sok jabłkowy, stanowi doskonałą inwestycję w ogólny stan zdrowia.

Ile soku z granatów możemy pić dziennie? Okazuje się, że właściwości prozdrowotne tego produktu są odczuwalne już przy dawkowaniu około 40-60 ml dziennie. Wyższe dawki powinny być konsultowane z lekarzem. Nie należy przekraczać porcji 150 ml dziennie.

Bibliografia:

1. Gramza-Michałowska A., Kulczyński B., Granat – tropikalny owoc bogaty w związki bioaktywne o właściwościach prozdrowotnych, Nauka Przyroda Technologie, t. 9, 2015.

2. Karczmarczuk R., Granat – owoc mało nam znany, Wszechświat, t. 113, nr 10-12/2012.

3. Jacob L. M., Klippel K. F., Polifenole pochodzące z owocu granatu w leczeniu raka stercza, Przegląd Urologiczny, 2009/5 (57).