Naturalne produkty do sprzątania domu – idealne na wiosnę!

Wiosna to czas, gdy z większym zapałem oczyszczamy przestrzeń, sięgając do najdalszych kątów i zakamarków. To także doskonały moment, by postawić na naturalne środki do sprzątania domów i mieszkań. Pozbawione szkodliwej chemii, pomogą nam skutecznie umyć podłogi, okna i łazienkę, a także pozbyć się kurzu i wyczyścić domowe sprzęty. Są nie tylko efektywne, ale i bezpieczne dla zdrowia.

Naturalne środki do sprzątania mieszkania – czysto i ekologicznie

Popularne środki czystości to często silne detergenty, które obfitują w szereg substancji szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Co prawda usuwają brud, ale mogą mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie człowieka, jak i całe środowisko.

Szkodzić może zarówno krótkotrwały, jak długotrwały kontakt z detergentami. Mogą one działać drażniąco, alergizująco (powodując kichanie, objawy skórne, kaszel), a także podrażniać skórę i drogi oddechowe. Niektóre z obecnych w nich składników wykazują działanie kancerogenne, czyli mogą powodować raka, a także problemy z hormonami czy płodnością.

Chemiczne produkty niszczą również środowisko naturalne, ekosystem, a także zanieczyszczają wody gruntowe oraz powierzchniowe.

To wszystko sprawia, że stosowanie naturalnych środków do sprzątania staje się prawdziwym ratunkiem dla przyrody i naszego zdrowia. Są one nie tylko skuteczne, ale również tanie i wydajne. Po które z nich warto sięgnąć? Oto najważniejsze naturalne produkty i ich wybrane zastosowania.

Kwasek cytrynowy – remedium na kamień, brud i uporczywe plamy

Ekologiczne sprzątanie trudno sobie wyobrazić bez kwasku cytrynowego. To substancja o wszechstronnym działaniu i szerokich możliwościach. Skutecznie usuwa kamień (między innymi z czajników i ekspresów do kawy), a także czyści umywalki, wanny i sedesy.

Jak wykorzystać ten środek do czyszczenia łazienki? Wystarczy dodać do ciepłej wody porcję kwasku (5 łyżek na 1 litr), rozpuścić, a następnie tak powstałym roztworem pokryć powierzchnię umywalki bądź wanny. Po około kwadransie czyścimy myte powierzchnie gąbką, a następie spłukujemy czystą wodą.

Jeśli chcemy usunąć kamień z toalety, wsypmy do niej 3 łyżki kwasku cytrynowego, wlejmy 1 litr gorącej (ale nie wrzącej!) wody i odczekajmy 15 minut. Po tym czasie wyczyśćmy powierzchnię toalety i spłuczmy wodą.

Kwasek cytrynowy może być również składnikiem naturalnego płynu do mycia naczyń. Ponadto pomaga usunąć z dłoni uporczywe plamy, pozbyć się pleśni, a także działa wybielająco i przywraca biel poszarzałym ubraniom i pościeli.

Soda oczyszczona – idealny sposób na czystą łazienkę, piekarnik i dywan

Ten naturalny środek pomaga usunąć nieprzyjemne zapachy, a także wyczyścić dywan, kanapę czy wersalkę. Wystarczy rozprowadzić sodę na powierzchni wersalki czy dywanu, a następnie odczekać pewien czas. Jak długo? Zależy to od stopnia zabrudzenia. Niekiedy wystarczy kwadrans, innym razem potrzebna będzie godzina, dwie lub trzy. Po tym czasie należy odkurzyć dywan lub kanapę. Dobrym sposobem na zaschnięte plamy będzie mieszanka sody oczyszczonej i soku z cytryny.

Soda oczyszczona może być również stosowana do czyszczenia przypalonych garnków, a także mycia piekarnika, mikrofalówki i udrażniania zatkanych rur. Ważne jest, aby działać możliwie szybko – ten naturalny środek czyszczący skuteczniej radzi sobie ze świeżymi zabrudzeniami. Nie warto zatem zbyt długo odkładać sprzątania – działajmy szybko i z korzyścią dla zdrowia!

Soda to także dobry sposób na czystą łazienkę. Wystarczy połączyć 200 g sody oczyszczonej, 100 ml szarego mydła w płynie oraz 20 kropli wybranego olejku eterycznego. W ten sposób wykonamy pastę z sody oczyszczonej, którą skutecznie oczyścimy umywalkę i wannę w łazience.

Do umycia kabiny prysznicowej czy kafelków wystarczy sama soda – wyczyścimy nią brudne powierzchnie, używając mokrej gąbki. Jeszcze skuteczniej umyjemy kabinę, jeśli połączymy sodę z wodą utlenioną.

Ocet – skuteczny w usuwaniu osadów, plam, bakterii i przykrych zapachów

Kolejnym tanim i efektywnym środkiem czystości jest ocet – spirytusowy lub jabłkowy. Umyjemy za jego pomocą wiele różnych powierzchni, pozbywając się bakterii i nieprzyjemnych woni. Ocet wymieszany z ciepłą wodą świetnie nada się do mycia podłóg, blatów, płytek ceramicznych, kafelków oraz okien i szyb. Ważna uwaga – nie stosujmy octu do mycia marmuru, granitu, a w przypadku drewna zachowajmy ostrożność i zróbmy test w mało widocznym miejscu.

Co jeszcze możemy czyścić za pomocą tego naturalnego produktu? Sprawdzi się on przy armaturze kuchennej i łazienkowej, usunie zanieczyszczenia z fug, a także oczyści zmywarkę, lodówkę i kuchenkę mikrofalową. Pomoże także odkamienić czajnik i usunąć plamy z dywanu.

Soda kalcynowana – mniej znana kuzynka sody oczyszczonej

Choć mniej popularna niż jej znana kuzynka, soda kalcynowana również może być bardzo przydatna w domowych porządkach zgodnych z naturą. Dzięki swoim właściwościom wybielającym pomaga przywrócić biel poszarzałym ubraniom, a także skutecznie zmiękcza twardą wodę. Nie używajmy jej jednak do prania odzieży kolorowej – kolory mogą wówczas zblaknąć.

Za pomocą sody kalcynowanej oczyścimy ze spalenizny garnki i patelnie, wyczyścimy łazienkę, podłogi i kafelki, powierzchnie szklane, szyby i lustra, a także zneutralizujemy przykre zapachy i stworzymy domowe tabletki do zmywarki. Pomoże nam również pozbyć się trudnych i uporczywych plam, na przykład ze smaru czy wina. Pamiętajmy tylko, by nie używać sody kalcynowanej do czyszczenia powierzchni lakierowanych i woskowanych.

Boraks – ekologiczny produkt do sprzątania mieszkania i domu

Boraks, czyli tetraboran sodu to środek czyszczący, dzięki któremu sprzątanie może stać się bezpieczniejsze dla natury i środowiska. Działa odkażająco, oczyszczająco, przeciwwirusowo i antybakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo.

Można go użyć do stworzenia domowego proszku do prania, środka do czyszczenia rozmaitych powierzchni (blaty, kafelki ścienne, parapety), a także do udrażniania rur i czyszczenia toalet. Pomaga również usunąć pleśń. Boraks połączony z sokiem z cytryny doskonale poradzi sobie z wyczyszczeniem łazienkowej umywalki i wanny. Za jego pomocą można też umyć podłogę wykonaną z kafelków bądź linoleum, a także wyczyścić zmywarkę, armaturę łazienkową i usunąć plamy z rdzy.

Choć jest to środek korzystny dla środowiska, cechuje go silne działanie, dlatego używając boraksu, zakładajmy rękawiczki i trzymajmy go w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla dzieci.

Ekologiczne środki czystości – tanie, wydajne i korzystne dla zdrowia

W czasach, gdy zewsząd atakuje nas chemia, warto zwrócić się w stronę naturalnych produktów do sprzątania. Rozkwitająca wiosna stanowi ku temu doskonałą okazję. Stosując takie produkty, jak kwasek cytrynowy, soda oczyszczona i kalcynowana, a także ocet i boraks, mamy szansę szybko, skutecznie i niezwykle tanio utrzymać dom w porządku i czystości.

Możemy zarówno używać ich samodzielnie, jak i komponować z nich domowe środki czyszczące do rozmaitych powierzchni. Warto przy tym dbać o regularne sprzątanie, tak aby nie doprowadzać do powstania znacznych zabrudzeń, wymagających niekiedy zastosowania silnych detergentów szkodliwych dla zdrowia i natury.

Choć opisane naturalne produkty nie zanieczyszczają środowiska i nie niszczą naszego zdrowia, przy ich stosowaniu również zachowujmy ostrożność. Dotyczy to zwłaszcza sody kalcynowanej i boraksu, które powinny być używane w rękawiczkach ochronnych i trzymane poza zasięgiem dzieci.

Zdrowy dom to dom ekologiczny, przyjazny środowisku. Dotyczy to nie tylko żywności, ale również sprzątania. Zadbajmy o zdrowie i komfort swoje i swoich bliskich – już dziś sięgnijmy po naturalne środki do sprzątania mieszkania i domu.