Bóle stawów – przyczyny, zapobieganie i naturalne sposoby na ból
Ból stawów to uciążliwy objaw, który dotyka coraz młodsze osoby. Walczą z nim nie tylko ludzie starsi, ale również w kwiecie wieku czy u progu dorosłości. Może mu towarzyszyć obrzęk, sztywność, a nawet trudności z poruszaniem. Bolące stawy utrudniają codzienne funkcjonowanie, pracę i wykonywanie obowązków. W walce z bólem warto sięgnąć po naturalne maści i żele, witaminy i zioła oraz suplementy na wzmocnienie stawów.
Przyczyny bólu stawów – co może być źródłem dolegliwości?
Choroby stawów zbierają coraz większe żniwo, a w niektórych przypadkach mogą prowadzić do niepełnosprawności. Są także źródłem przewlekłego cierpienia u borykających się z nimi osób. Ból i obrzęk stawów może być związany z wieloma schorzeniami – również takimi, których nie łączymy z układem ruchu.
Jakie są najważniejsze przyczyny bolących stawów?
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- toczeń rumieniowaty układowy,
- dna moczanowa,
- łuszczycowe zapalenie stawów,
- młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów,
- boreliozowe zapalenie stawów,
- urazy i przeciążenia, zbyt forsowny wysiłek fizyczny,
- zbyt mała ilość ruchu, siedzący tryb życia.
Oprócz uciążliwego bólu w obrębie stawu może się pojawić obrzęk i opuchlizna, zwiększona ciepłota skóry, dyskomfort, zaczerwienienie, ograniczona ruchomość, tkliwość, deformacja i sztywność stawów. Dolegliwości mogą mieć charakter nagły i ostry, jak i przewlekły. Nierzadko pojawiają się również bóle stawów w nocy, które wybudzają ze snu i zakłócają wypoczynek.
Żele i maści na stawy – szybka ulga i złagodzenie bólu
Pomoc w walce z bólem przynoszą preparaty do stosowania miejscowego. Naturalne maści przeciwbólowe na stawy bazują na takich składnikach, jak żywokost lekarski, kasztanowiec zwyczajny, czarci pazur, jałowiec pospolity, mumio, ziele arniki górskiej, rozmaryn czy omułek zielonowargowy. W składzie tych preparatów można też często znaleźć MSM (siarka organiczna), borowinę, olejki eteryczne (np. eukaliptusowy), glukozaminę, konopie, mentol i chondroitynę.
W zależności od tego, po jaką maść lub żel na ból stawów sięgniemy, możemy liczyć na działanie przeciwbólowe, rozgrzewające, chłodzące, regenerujące lub przeciwzapalne. W przypadku dolegliwości stawowych szczególnie polecana jest naturalna maść końska w dwóch wariantach.
Maść końska rozgrzewająca rozszerza naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie tkanek i pomaga złagodzić uciążliwy ból. Doskonale sprawdzi się przy bólach reumatycznych, chorobie zwyrodnieniowej czy zapaleniu stawów. Z kolei maść końska chłodząca niweluje obrzęki, koi ból i jest szczególnie polecana przy nadwyrężeniu stawów, stłuczeniach i kontuzjach.
Domowe sposoby na ból stawów – okłady i kąpiele
Kolejnym naturalnym sposobem na ból stawów kolanowych, łokciowych i innych elementów układu ruchu są kąpiele w soli. Jest to zabieg, który wykonamy nie tylko w sanatorium, ale również we własnej łazience. Do tego celu możemy użyć między innymi soli bocheńskiej, zabłockiej, morskiej, kłodawskiej, himalajskiej, a także soli Epsom.
Kąpiel w soli doskonale wpływa na stawy kolanowe, barkowe, stawy rąk i inne części układu stawowego. Przebywanie w solance pomaga zredukować ból i dyskomfort, ograniczyć stany zapalne, a także zmniejszyć objawy reumatoidalnego zapalenia stawów czy dolegliwości reumatyczne.
Wśród domowych sposobów na stawy ważne miejsce zajmują również okłady. Szczególnie popularne są okłady z borowiny – naturalnego torfu leczniczego. Działają one przeciwzapalnie, wspierają procesy regeneracji, zmniejszają ból, pomagają zredukować sztywność i poprawiają elastyczność stawów. Warte zastosowania są również okłady z imbiru, octu jabłkowego czy ziela podagrycznika.
Witaminy na bolące stawy – dbajmy o ich odpowiedni poziom w organizmie
Jeśli chcemy, aby nasze stawy były w mniejszym stopniu narażone na ból, musimy je wzmocnić od wewnątrz. Jedną z przyczyn dolegliwości mogą być niedobory ważnych substancji. Jakie witaminy na bolące stawy są najbardziej skuteczne? Jedną z najważniejszych jest witamina C, która wspiera produkcję kolagenu i zmniejsza ryzyko chorób układu ruchu. Istotna jest również witamina D, która działa przeciwzapalnie i wzmacniająco na stawy. Z kolei niedobór witaminy K może zwiększać ryzyko degeneracji i złego funkcjonowania stawów. Warto również zadbać o prawidłowy poziom witaminy E i witamin z grupy B.
Najbardziej optymalnym źródłem witamin jest odpowiednio zbilansowane menu. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy żywność jest coraz bardziej uboga w składniki odżywcze, niezbędna bywa suplementacja niektórych związków – szczególnie w sytuacji niedoboru lub zagrożenia niedoborem. Możemy wówczas sięgnąć po tabletki na stawy bez recepty, które dostarczają dawkę witamin niezbędnych dla zdrowia stawów.
Zioła na zapalenie stawów i dolegliwości stawowe – ulga z natury
W łagodzeniu przykrych symptomów pomogą również rośliny i zioła na stawy o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Do najważniejszych należą kadzidłowiec indyjski, kurkuma, hakorośl rozesłana (czarci pazur), wiązówka błotna, pokrzywa, arnika, kora wierzby, imbir czy tarczyca bajkalska. Można je stosować zarówno w formie kapsułek, jak i roślinnych naparów czy okładów.
Zioła na bolące stawy nie tylko redukują dolegliwości bólowe i zmniejszają stan zapalny, ale również poprawiają ogólne funkcjonowanie układu ruchu. Zwiększają elastyczność, redukują obrzęki, poprawiają ruchomość stawów i wspierają naturalne procesy regeneracji. Mogą być dobrym uzupełnieniem klasycznych terapii.
Doskonałym wsparciem dla układu stawowego są zarówno pojedyncze zioła, jak i wyselekcjonowane mieszanki ziołowe.
Glukozamina, chondroityna i kolagen – naturalne leki na stawy
Co jeszcze możemy zrobić, aby poprawić funkcjonowanie stawów? Rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w profilaktyce, jak i walce z wieloma schorzeniami są suplementy diety na stawy.
Do najważniejszych należą preparaty z glukozaminą – aminocukrem i budulcem tkanki łącznej. Choć wpływ glukozaminy na stawy budzi wiele znaków zapytania, to badania kliniczne potwierdzają jej działanie przeciwbólowe. Spowalnia ona również proces zwężania szpary stawowej i może stanowić cenne uzupełnienie terapii choroby zwyrodnieniowej stawów.
W walce z bólem stawów pomaga również chondroityna, która działa przeciwzapalnie, zmniejsza ból, poprawia nawilżenie chrząstki, wspiera regenerację i zwiększa elastyczność oraz mobilność stawów. Zapobiega także uszkodzeniom chrząstki i ścieraniu się stawów.
Do suplementów dobrych na stawy należą również MSM, kolagen i kwas hialuronowy. Niezwykle ważną rolę odgrywają tutaj także kwasy omega-3, które zmniejszają stan zapalny, łagodzą bóle i obrzęk.
Jak wzmocnić stawy i zmniejszyć ryzyko pojawieniu się bólu?
Istnieje wiele domowych sposobów na to, aby ograniczyć ryzyko problemów ze stawami. Poza stosowaniem odpowiednich suplementów i ziół warto zadbać o prawidłową wagę ciała, ponieważ nadwaga i otyłość obciążają stawy i zwiększają ryzyko choroby zwyrodnieniowej.
Wskazany jest rozsądny, umiarkowany wysiłek fizyczny, ponieważ nadmierne eksploatowanie organizmu nadwyręża układ ruchu i przyspiesza procesy degeneracji. Jednocześnie jak ognia unikajmy siedzącego trybu życia, gdyż on również sprawia, że stawy stają się mniej elastyczne, sztywnieją i są bardziej podatne na uszkodzenia.
W trosce o stawy dbajmy o odpowiednią dietę zawierającą dobrej jakości białko (również roślinne), produkty bogate w zdrowe tłuszcze oraz warzywa i owoce. Dobrym pomysłem dla osób cierpiących na zapalenie stawów i i ich bolesność może być dieta śródziemnomorska. Zatroszczmy się również o to, aby w naszej diecie znalazło się jak najwięcej antyoksydantów.